Stan Wojenny w Polsce

Czołgi na ulicach, ograniczenie wolności jednostek, ogromne represje. Jednak stan wojenny to przede wszystkim szczególna ofiara społeczeństwa polskiego złożona na ołtarzu wolności. Dzisiaj znamy zakończenie tej historii, dzięki któremu możemy żyć w wolnej, demokratycznej ojczyźnie.

  W przeddzień 41 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
w Polsce uczniowie  klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej nr 10 w Olsztynie  uczcili pamięć ofiar tamtych dramatycznych dni.  Podczas lekcji historii  wychowankowie szkoły mogli dowiedzieć się o przyczynach wprowadzenia stanu wojennego, o ofiarach i katach, internowaniu, o śmierci księdza Jerzego Popiełuszki i innych bohaterach tego okresu, którzy ginęli po cichu. Dotychczas większość uczniów znała te wydarzenia tylko z opowieści rodzinnych – rodziców i dziadków, którzy mówili o tym, że w dniu wprowadzenia stanu wojennego nie było Teleranka, zamknięto szkoły, nie można było wychodzić na ulice i że żywność w tamtych czasach była na kartki. Nie zabrakło również przekazu multimedialnego.
https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/stan-wojenny-nie-bylismy-sami,336373

Starsze klasy przeniosły dzień 13 grudnia 1981 roku na papier. Powstały plakaty tematyczne. Na lekcji muzyki śpiewały piosenkę Jacka Kaczmarskiego “Mury”.