Nasza szkoła realizuje projekt „Laboratoria Przyszłości”.
Jest to program edukacyjny finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Szkoła Podstawowa nr 10 im. Władysława Broniewskiego
w Olsztynie otrzymała wsparcie finansowe
w kwocie 115 500,00zł
O programie:
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
#LaboratoriaPrzyszłości to ponad miliard złotych na nowoczesny sprzęt do szkół podstawowych! Dowiedz się więcej o największej inwestycji w nowoczesną edukację w historii Polski https://www.gov.pl/web/laboratoria
#LaboratoriaPrzyszłości to wsparcie finansowe dla szkół podstawowych na nowoczesny sprzęt bez konieczności wkładu własnego!
Dowiedz się więcej na www.gov.pl/laboratoria
Wrzesień 2022 r.
W ramach programu Laboratoria Przyszłości zakupiono maty do „kodowania na dywanie”
Zobaczcie jak uczniowie IIIb rozwiązywali sudoku na macie.
i zaangażowani, ponieważ byli ciekawi co powstanie
z układania kolorowych kartoników na określonych polach -współrzędnych. Oto efekt ich wspólnej pracy.
Tangramy matematyczne to również zakup sfinansowany
ze środków programu Laboratoria Przyszłości.
Uczniowie kl. IIb układali tangramy według wzoru
lub tworzyli własne kompozycje.
Październik 2022 r.
Uczniowie klasy 2b na zajęciach z kodowania wykorzystali zestaw Junior Geostix składajacy się z 200 plastikowych patyczków w różnych kolorach i rozmiarach do tworzenia kompozycji według wzoru z kart lub własnej, twórczej pomysłowości oraz puzzle Goki. Uczniowie wykazali się kreatywnością, spostrzeganiem i logicznym myśleniem.
Listopad 2022 r.
Uczniowie klasy 2b projektują – kodują coraz to bardziej zaawansowane kompozycje za pomocą zestawów Geostix Junior. Jest to ich ulubiona forma pracy.
Grudzień 2022 r.
Mikołajkowe kodowanie w klasie 2b.
Uczniowie klasy 2b na zajęciach z kodowania mieli dyktando graficzne z kodem uporządkowanym. Oto odkodowany przez dzieci obrazek:
Luty 2023 r.
Uczniowie klas 8 podczas zajęć geografii udali się w wirtualną podróż po Afryce. Wędrowali razem z lampartami, podziwiali słonie kąpiące się w rzece, wyciągali szyje by spojrzeć w oczy żyrafie oraz podglądali bawiące się lwy. Zajęcia zostały zrealizowane przy wykorzystaniu Gogli classvr w ramach realizacji programu Laboratoria przyszłości.
Marzec 2023 r.
Nauka przez zabawę z programowanymi klockami CUBROID.
W ramach Projektu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła została doposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne.
Dzięki temu nauka kodowania stała się przyjemnością
i dobrą zabawą.
strona źródłowa zdjęcia https://www.jangar.pl/robotyka/6583-cubroid-programowane-bezprzewodowe-klocki-konstrukcyjne-wersja-premium.html
Uczniowie klasy V a w ramach zajęć języka polskiego uczestniczyli w wirtualnej lekcji. Poznaliśmy drapieżne rekiny oraz różne gatunki zwierząt podwodnych. Następnie powstały prace plastyczne przedstawiające królestwo władcy wód Posejdona.
Zajęcia zostały zrealizowane przy wykorzystaniu GOGLI CLASSVR w ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości
Kwiecień 2023 r.
W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasi uczniowie otrzymali nowoczesny sprzęt nagłaśniający. W zestawie zakupione zostały kolumny głośnikowe, mikser,
a także 4 mikrofony bezprzewodowe.
Całości dopełnił komplet wysokiej jakości okablowania.