82. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

1 września 2021 roku uczciliśmy 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej, najtragiczniejszego wydarzenia XX wieku.

1 września 1939 roku wraz z pierwszymi atakami na Polskę, takimi jak bombardowanie Wielunia czy ostrzał Westerplatte, zaczęła się II wojna światowa. Największa wojna w historii trwała do wiosny  1945 roku, w jej wyniku zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi. Poczet sztandarowy Samorządu Szkolnego godnie reprezentował naszą szkołę podczas miejskich obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej.  Nasi   uczniowie wraz z mieszkańcami Olsztyna, przedstawicielami władz rządowych i samorządowych oddali hołd ofiarom i walczącym w największym konflikcie zbrojnym w historii świata. Była to prawdziwa lekcja historii upamiętniająca tragiczną historię Polski i Polaków.

Po inauguracji roku szkolnego dnia 1 września, poczet sztandarowy naszej szkoły miał zaszczyt uczestniczyć i godnie reprezentować naszą szkołę w uroczystości z okazji 82.rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz upamiętnienia jej  ofiar, która odbyła się pod pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Dąbrowszczaków. Wśród uczestników prócz pocztów sztandarowych z olsztyńskich szkół byli także: prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, przedstawiciele policji, straży miejskiej, służby więziennej, Wojska Polskiego, straży pożarnej, licznie zaproszeni goście z całego województwa oraz politycy. Po odśpiewaniu hymn narodowego do zaproszonych gości oraz zasiadających na specjalnych miejscach byłych żołnierzy Armii Krajowej, przemawiali między innymi: prezydent miasta Olsztyna Piotr Grzymowicz, wicemarszałek województwa Warmińsko0Mazurskiego Marcin Kuchciński, poseł Marcin Kulasek oraz dr Abp. Józef Burzyński, który poprowadził modlitwę w intencji poległych podczas wojny.
W ten sposób uczciliśmy pamięć poległych.

ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI

Aleksander Dublaszewski