Lekcja multimedialna w bibliotece

Obszar1# DZIECI
Obszar 2# NAUCZYCIELE
W dniach 10-11 oraz 17-18 października, z okazji obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych,  uczniowie klasy 4a i 4b wraz z wychowawcami, wzięli udział w bibliotecznej lekcji multimedialnej pt. HISTORIA PISMA I KSIĄŻKI.

Podczas fascynującej podróży w czasie i przestrzeni okazało się, że książka (jako przedmiot) jest niezwykle ciekawa, a przynajmniej takie są jej losy 😊.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwali się i przyglądali kolejnym etapom „życia” książki i pisma – od malunków w jaskiniach, poprzez gliniane tabliczki z pismem klinowym, hieroglify na zwojach papirusowych, aż do czasów dzisiejszych – czyli książki klasycznej, ale także tej najnowocześniejszej, w postaci e-booków.

Wzorem starożytnych Egipcjan, układaliśmy papirusowe paski (w tej roli wystąpił por); potem przenieśliśmy się do starożytnych Chin i produkowaliśmy papier czerpany. Próbowaliśmy także określić, ile mógł ważyć pergaminowy kodeks.

Spotkanie było także doskonałą okazją do rozmowy o tym, dlaczego warto czytać, czym jest STREFA CISZY  w bibliotece, jakie propozycje można znaleźć w kąciku czytelniczym.

Podczas zajęć wykorzystano fragmenty prezentacji: https://view.genial.ly/5eb6d4e07199c50d8c417d3c/horizontal-infographic-review-historia-ksiazki-i-pisma.

Na koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zapoznania się z nowościami książkowymi, zakupionymi do biblioteki szkolnej w Dużej Szkole  w ramach NPRCz 2.0.