KRONIKI ZAPOMNIANYCH KSIĄŻEK

Ten projekt czytelniczy realizowaliśmy w ramach programu RATOWNICY CZYTELNICTWA – odkrywamy nowe lądy, do którego szkoła przystąpiła w tym roku szkolnym.
POMYSŁ:
W powieści  pt. „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafóna, 10-letni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez swojego ojca na Cmentarz Zapomnianych Książek. Tam chłopiec, kierując się jedynie intuicją, ma wybrać sobie książkę, która zdefiniuje jego przyszłe życie…
Postanowiliśmy wykorzystać ten pomysł literacki. Wzorem ojca Daniela Sempre, zabraliśmy naszych uczniów w czytelniczą podróż do przeszłości i zapoznaliśmy ich z ukochanymi książkami ich rodziców, może też dziadków oraz nauczycieli. Książkami tymi  – my dorośli teraz, a kiedyś jako dzieci – zaczytywaliśmy się; przeżywaliśmy je, niejednokrotnie do nich wracając.
Dziś wspominamy je z sentymentem.
Nowymi lądami odkrywanymi przez naszych uczniów były więc w tym  przypadku stare książki, o których młode pokolenie nawet nie wie, że istnieją (lub po prostu zapomniało). Które nie nęcą młodego czytelnika, bo są stare, więc pewnie: nieciekawe, mało atrakcyjne, nieaktualne.
Nadaliśmy tym książkom nowe życie, ponownie je otwierając, czytając, tworząc dla nich nowe szaty (uwspółcześnione okładki).
DZIAŁANIA:
1) Rodzice wskazali w ankiecie książki czytane przez nich w dzieciństwie.
2) Nauczyciele czytali.
3) Uczniowie przygotowali autorskie projekty okładki.
KSIĄŻKI
Kl. 2b.  „Ucho, dynia, 125” Marii Krüger